Mit olvasol Zenóbia?

Bármit a lelki tanácsadáson és az ezotérián kívül.

Zenóbia blogja

Nincs megjeleníthető elem

Címkék

adam richman (1) agatha christie (1) aimee bender (1) alexandra ripley (1) alfred bester (1) anna gavalda (2) arthur golden (1) audrey niffenegger (1) bacher iván (1) bauer barbara (1) berczik árpád (1) carlos ruiz zafon (1) carlos ruiz zafón (3) carole matthews (1) cecelia ahern (1) charlaine harris (1) charlotte link (3) clive barker (1) cormac mccarthy (1) danielle steel (2) dosztojevszkij (1) edgar rice burroughs (4) elfriede jelinek (1) elizabeth adler (1) elizabeth bard (1) elizabeth gilbert (2) el james (1) erica bauermeister (1) erich maria remarque (1) erin morgenstern (1) e book (1) fábián janka (4) faludy györgy (1) fannie flagg (1) fejős éva (2) fekete istván (2) freya north (1) gabriel garcia marquez (2) george rr martin (5) harlan coben (2) háy jános (2) helen cross (1) herman wouk (2) imre viktoria anna (1) irwin shaw (3) J.K. Rowling (1) jackie collins (1) james jones (1) jane teller (1) janice y k lee (1) jayne ann krentz (2) jean webster (1) jeff abbott (1) jennifer crusie (1) jenny colgan (1) joanne fluke (12) joanne harris (9) john grisham (1) john steinbeck (1) jorge amado (2) josé silva (1) josikava eidzsi (1) julia child (1) kate morton (2) katie fforde (6) ken follett (1) kepes andrás (1) kertész imre (1) kosztolányi dezső (1) kurt vonnegut (1) lara adrian (1) laura fraser (1) lesley pearse (3) Lesley Pearse (1) lisa gardner (2) louisa may alcott (2) lucy maud montgomery (7) maeve binchy (2) margaret mitchell (1) margaret weis tracy hickman (3) marian keyes (5) mario puzo (1) mats strandberg sara b elfgren (1) maupassant (2) maureen lee (1) mc beaton (2) MC Beaton (2) meg cabot (6) michael cunningham (1) monaldi sorti (1) mosallai bell (1) neil gaiman (6) németh gábor (1) noah gordon (1) nora roberts (26) norra roberts (1) orhan pamuk (1) orson scott card (1) orwell (1) pammparamm (1) patricia cornwell (1) penny vincenzi (7) peter marshall (1) peter mayle (1) polcz alaine (1) ransom riggs (1) readers digest (1) richard godwin (1) robert goolrick (1) robert merle (2) robin cook (1) robin pilcher (1) rosamunde pilcher (7) salvatore (7) sara harris barbara (1) sara paretsky (1) sebastian barry (1) sherrilyn kenyon (1) sidney sheldon (2) sidney sheldon tilly bagshawe (3) simon hawke (3) sohonyai edit (1) sophie kinsella (3) stef penney (1) stephenie meyer (5) stephen king (15) stephen king peter straub (1) steve berry (1) szabó magda (1) takeshi kitano (1) tara moss (1) terry pratchett (1) tess gerritsen (3) vámos miklós (2) vladimir nabokov (1) wilbur smith (11) závada pál (1) Címkefelhő

John Steinbeck: Édentől keletre

2012.09.14. 14:54 Zenóbia

"A háború mindig másokat sújt. Mi Salinasban úgy tudtuk, hogy az Egyesült Államok a világ legnagyobb és leghatalmasabb országa. Minden amerikai remek céllövőnek született, és ha verekedésre kerül a sor, egy amerikai felér tíz-húsz idegennel.

Pershing mexikói hadjárata során Villa egy időre kiábrándított minket kedvenc mítoszaink egyikéből. Szentül hittük, hogy a mexikóiak nem tudnak tisztességesen lőni, és különben is, lusta, ostoba fickók. Amikor aztán a mi C-seregünk tántorgott vissza kimerülten a határról, saját katonáinktól hallottuk, hogy mindebből egy szó sem igaz. A mexikóiak nagyon is jól tudnak lőni, hogy a fene vinné őket. És Villa lovasai nyargalászás meg kitartás dolgában ugyancsak túltettek a mi városi fiainkon. Az a havi két este, amit a kiképzésükre fordítottunk, nem edzette meg őket valami nagyon. Végül pedig azok az átkozott mexikóiak, úgy látszik, túljártak a fekete hajú Jack Pershing eszén, és tőrbe csalták - ahelyett, hogy lépre mentek volna neki. És mire legfőbb szövetségesük, a vérhas a mexikóiak segítségére sietett, valóságos pokollá vált az amerikaiak élete. A fiúk közül sok még évek múlva sem tudott igazán talpra állni. 

De valahogy nem tudtuk összekapcsolni a németeket a mexikóiakkal. Inkább visszatértünk a régi, csalfa mítoszainkhoz. Hogy egy szál amerikai felér húsz némettel. Márpedig, ha így van, csak kellő szigorral kell fellépnünk, hogy a Kaisert észre térítsük. Dehogyis merészel majd beleavatkozni a mi kereskedelmi érdekeinkbe - pedig megtette. Dehogyis mer majd olyan pimasz és arcátlan lenni, hogy a mi hajóinkat elsüllyessze, pedig ezt is megtette. Ostoba dolog, de megtörtént, és így nem maradt más hátra, kénytelenek voltunk megverekedni vele. 
A háború, legalábbis kezdetben, csak másokat sújtott. Nekünk, a családunknak, a barátainknak - afféle páholyunk volt, onnan néztük a meglehetősen izgalmas eseményeket. És mint ahogy a háború mindig másokat sújt, azonképpen izgaság az is, hogy mindig mások halnak bele. Csakhogy - Uram, Teremtőm! - ez is hazugságnak bizonyult. Megkezdődött a borzalmas sürgönyök áradata - beosontak minden házba, gyászt és szomorúságot vittek mindenhova. Most már a mi öcsénkről volt szó, a mi fiunkról, nem másokról. Itt álltunk, több mint hatezer mérföldnyire a dühös ribilliótól, és még ez sem segített rajtunk.
Bizony, most  már nem sok örömünk telt benne. Hiába parádéztak a "Szabadság Amazonjai" fehér sapkában és fehér cápabőr egyenruhájukban. Nagybácsink hiába írta át régi július negyediki szónoklatát, hogy felhasználja hadikölcsönkötvények eladására. Mi, középiskolás fiúk olajzöld zubbonyban feszítettünk, a tábori kalap is jól festett rajtunk, és a tornatanár a katonai szolgálati szabályzatra oktatott, de - Uram, Jézusom! - Marty Hopps elesett, és a Berges fiú, az utca túloldaláról - az a jóképű gyerek, akibe kishúgunk hároméves kora óta szerelmes - úgy halt meg, hogy a gránát ezer darabra tépte szét!"

Steinbeck egyik legnagyobb és legismertebb regénye, az Édentől keletre egy család történetét mondja el az amerikai polgárháborútól az első világháborúig. A mű a Káin-Ábel történet modern változata - két fiútestvér (Aron és Cal) kapcsolatát mutatja be egymással, az apjukkal, valamint gonosz és rossz erkölcsű anyjukkal. A regény az emberi választás jogát és felelősségét kutatja a jó és a gonosz harcában. A sokfelé ágazó és és sokfelől egybefutó cselekményekből szinte határtalan körkép rajzolódik elő: a század eleji Amerika bonyolult és társadalmi ellentmondásokkal zsúfolt, látványos freskója.

Két család története bontakozik ki a regény lapjain, s a Trask fiúk sorsa szorosan egybefonódik az író, John Steinbeck családjának sorsával. Át- meg átszövik a regényt a szerelem szálai: a bajt hozó, sötét erő testesül meg a gyalázatosan romlott Kate alakjában, s a történet végén egy erős, igazi érzés ragyog fel, két fiatal élet megváltó, boldog ígérete.

A gyakran komor színezetű eseményláncolat ellenére a mű végső kicsengése optimista: az Édenből kiűzött ember helyzete nem reménytelen, mert az akarata szabad, így győzhet a külvilág és saját lelke sötét hatalmain.

Szólj hozzá!

Címkék: john steinbeck

A bejegyzés trackback címe:

https://zenolvas.blog.hu/api/trackback/id/tr754756256

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása