Mit olvasol Zenóbia?

Bármit a lelki tanácsadáson és az ezotérián kívül.

Zenóbia blogja

Nincs megjeleníthető elem

Címkék

adam richman (1) agatha christie (1) aimee bender (1) alexandra ripley (1) alfred bester (1) anna gavalda (2) arthur golden (1) audrey niffenegger (1) bacher iván (1) bauer barbara (1) berczik árpád (1) carlos ruiz zafón (3) carlos ruiz zafon (1) carole matthews (1) cecelia ahern (1) charlaine harris (1) charlotte link (3) clive barker (1) cormac mccarthy (1) danielle steel (2) dosztojevszkij (1) edgar rice burroughs (4) elfriede jelinek (1) elizabeth adler (1) elizabeth bard (1) elizabeth gilbert (2) el james (1) erica bauermeister (1) erich maria remarque (1) erin morgenstern (1) e book (1) fábián janka (4) faludy györgy (1) fannie flagg (1) fejős éva (2) fekete istván (2) freya north (1) gabriel garcia marquez (2) george rr martin (5) harlan coben (2) háy jános (2) helen cross (1) herman wouk (2) imre viktoria anna (1) irwin shaw (3) J.K. Rowling (1) jackie collins (1) james jones (1) jane teller (1) janice y k lee (1) jayne ann krentz (2) jean webster (1) jeff abbott (1) jennifer crusie (1) jenny colgan (1) joanne fluke (12) joanne harris (9) john grisham (1) john steinbeck (1) jorge amado (2) josé silva (1) josikava eidzsi (1) julia child (1) kate morton (2) katie fforde (6) ken follett (1) kepes andrás (1) kertész imre (1) kosztolányi dezső (1) kurt vonnegut (1) lara adrian (1) laura fraser (1) lesley pearse (3) Lesley Pearse (1) lisa gardner (2) louisa may alcott (2) lucy maud montgomery (7) maeve binchy (2) margaret mitchell (1) margaret weis tracy hickman (3) marian keyes (5) mario puzo (1) mats strandberg sara b elfgren (1) maupassant (2) maureen lee (1) MC Beaton (2) mc beaton (2) meg cabot (6) michael cunningham (1) monaldi sorti (1) mosallai bell (1) neil gaiman (6) németh gábor (1) noah gordon (1) nora roberts (26) norra roberts (1) orhan pamuk (1) orson scott card (1) orwell (1) pammparamm (1) patricia cornwell (1) penny vincenzi (7) peter marshall (1) peter mayle (1) polcz alaine (1) ransom riggs (1) readers digest (1) richard godwin (1) robert goolrick (1) robert merle (2) robin cook (1) robin pilcher (1) rosamunde pilcher (7) salvatore (7) sara harris barbara (1) sara paretsky (1) sebastian barry (1) sherrilyn kenyon (1) sidney sheldon (2) sidney sheldon tilly bagshawe (3) simon hawke (3) sohonyai edit (1) sophie kinsella (3) stef penney (1) stephenie meyer (5) stephen king (15) stephen king peter straub (1) steve berry (1) szabó magda (1) takeshi kitano (1) tara moss (1) terry pratchett (1) tess gerritsen (3) vámos miklós (2) vladimir nabokov (1) wilbur smith (11) závada pál (1) Címkefelhő

James Jones: Most és mindörökké I. - II.

2012.05.17. 14:18 Zenóbia

"Így fújta végig, hol meg-megtorpanva, hol sietősebb ritmusban, semmiféle metronóm nem tudta volna követni. Ennek a takarodónak nem volt nyugodt, fegyelmezett a tempója. A hangok fölröppentek a levegőbe, és ott maradtak lebegve az udvar négyszöge fölött. Ott vibráltak simogatóan, teli végtelen szomorúsággal, határtalan türelemmel, értelmetlen büszkeséggel: a komisz baka rekviemje és sírfelirata, akinek bakaszaga van, amint egy nő mondta neki egyszer. Dicsfényként lebegtek az elsötétedett laktanyaépületekben alvó katonák feje fölött, szépséggé, az együttérzés és megértés szépségévé változtattak minden rondaságot. Itt vagyunk, mondták a hangok, ti tettetek ilyenné bennünket hát most nézzetek meg, ne hunyjátok be a szemeteket, ne borzongjatok, lássátok meg olyan-amilyen életünk szépségét és szomorúságát. Ez az igazi dal, az ágyútöltelék dala, nem a csaták hőseié; a börtönben, a szürke porréteg alatt viszketve bűzösen verítékező elítéltek dala, akiknek össze kell szedni a tiszti feleségek véres havikötőit, és fel kell súrolni a tiszti klubot, ha vége a mulatságnak. Ez a söpredék dala, a hajszeszivók dala, a szégyenteleneké, akik mohón isszák a félig telt, rúzsos szélű poharakat, amelyeket a vendégek könnyű szívvel otthagytak. 

Ez a dal azoknak a katonáknak a dala, akiknek nincs otthonuk, s aki fújja, annak sohasem volt otthona, azért tudja elfújni. Hallgassátok csak. Ismeritek ezt a dalt, igaz? Ez az a dal, ami elől esténként bedugjátok a fületeket, hogy aludni tudjatok. Ez az a dal, ami miatt megisztok minden este öt pohár Martinit, hogy ne halljátok. Ez a végtelen magányosság dala, amely besurran a réseken, mint a sivatagi szél, és kiszikkasztja a lelket. Ezt a dalt fogjátok hallani a halálotok napján. Amikor majd ott feküsztök az ágyban, rettegtek, és tudjátok, hogy az összes orvosok, ápolónők és síró barátok mind nem érnek semmit, nem segíthetnek rajtatok, a keserű pohár egyetlen cseppjétől sem tudnak megszabadítani, mert ti haldokoltok, és nem ők; amikor várjátok a halált, és tudjátok, hogy az álom nem menekít meg tőle, a Martini nem űzi el, a beszélgetés nem csapja be, szórakozással nem lehet menekülni előle; ezt a dalt fogjátok majd hallani akkor, emlékezni fogtok és rá fogtok ismerni. Ez a dal a Valóság. Emlékeztek rá? Ugye emlékeztek?"

James Jones könyvét az amerikai kritika és a nemzetközi könyvsiker egyaránt a második világháborúról szóló legnagyobb, legjelentősebb regények közé emeli. A Most és mindörökké azonban nem egyszerűen háborús regény, hanem az amerikai hadseregnek s bizonyos mértékig magának a Hadseregnek a regénye - a Svejk maró szatírájának tragikus kicsengésű párdarabja. A terjedelmes regény cselekménye Hawaiiban játszódik, 1941-ben, egy amerikai támaszponton. Hősei túlnyomórészt egyszerű emberek, közkatonák, de igazi hőse talán nem is egyetlen ember, hanem egy teljes gyalogosszázad, amelyben az aljasságtól a heroikus emberi tisztességig megtalálható egy kis emberi közösség teljes erkölcsi skálája. A cselekmény a század mindennapi életének ábrázolása, s ennek során Jones könyörtelen kritikát gyakorol az amerikai hadsereg brutális, az emberi méltóságot semmibe vevő módszerei, fasiszta tendenciái felett. Ebben a hadseregben a gyűlölet mély szakadékai választják el egymástól a legénységet, az altiszteket és a tiszteket - lélekölő, pokoli világ ez, amely minden tisztességes embert katasztrófába kerget. Bár ebben a sötét világban is fel-felcsillan az emberi melegség, a humor, a regényt a tragikus alaphang jellemzi. Jones széles körképében nemcsak a második világháborús jelen időt érzékelteti, hanem megeleveníti a háborút közvetlenül megelőző amerikai múltat is - a nagy gazdasági válság általános illúzióvesztését és erkölcsi zűrzavarát: mindazt, amiből a mai Amerika kinőtt. Jones a XIX. század nagy epikus hagyományának méltó örököse. Regénye - hatalmas körképével, epikus távlatával, alakjainak gazdag egyénítésével, tragikus emberi tisztaság eszményével - felejthetetlen élmény az olvasó számára.

Szólj hozzá!

Címkék: james jones

A bejegyzés trackback címe:

https://zenolvas.blog.hu/api/trackback/id/tr934481470

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása